NÁZEV BRNO SEVER
TYPOLOGIE radnice
MÍSTO Brno, CZ
AUTOŘI Ing. arch. Lena Vitorino
STUDIE 05/2015

Návrh radnice následuje tendence současných radnic – osobní kontakt, dostupnost, jasnou organizační strukturu, udržitelnost, flexibilitu.
Stavební parcela je situována na rohu ulic Třída Generála Píky a Provazníkova v Brně. Na základě urbanistické studie docílíme nárožní dominanty vytažením hmoty do výšky. Umožníme tím výhled na panorama města Brna. Ustoupením hmoty vznikne předprostor radnice k setkávání lidí. Zapuštěním parteru 2 m od uliční čáry dojde rozšíření veřejného prostoru.
Centrální umístění komunikačního jádra umožňuje přístup veřejnosti do všech pater objektu a podporuje transparentní koncept veřejné správy. Poskytuje uvolnění dispozice administrativní plochy po obvodu budovy. Propsáním shromažďujících prostor na fasádě dochází k vizuálnímu propojení s exteriérem a k odhalení funkce těchto vnitřních ploch.
Oproti černému exteriéru je v kontrastu světlý, čistý, bílý interiér.
Variabilita vnitřního uspořádání je rozsáhlá – možnost open space kanceláří, kombinace open space s buňkovými kancelářemi etc. V případě snížení kapacity provozu radnice je možné některá podlaží budovy poskytnout k pronájmu dalším subjektům.